SLEVY NA VŠE 30 - 50 %

A odkud máte materiály?

Jedním z našich cílů je hledat nová řešení v použití udržitelných a zdravotně nezávadných materiálů při výrobě prádla. Když jsme s Paonem začínaly, vybíraly jsme látky podle jejich vlastností a vzhledu. Postupem času jsme si ale zjišťovaly více o jejich původu a dostaly jsme se až k certifikacím.  

 

V současné době existují dva nejznámější textilní certifikáty – OEKOTEX-100 a GOTS.

 

OEKOTEX-100 říká, že látka byla testována na přítomnost zdraví nebezpečných látek a je tedy zdravotně nezávadná. Tento certifikát má mnoho výrobců materiálů, ale stále ne všichni.

 

GOTS certifikace znamená, že látka je zdravotně nezávadná a byla vyrobená z přírodních bio vláken pocházejících z certifikovaného ekologického zemědělství. Takto vyrobená látka může mít až 30 % nebio látek a až 10 % syntetických příměsí a stále mít tuto certifikaci. Zároveň bere v potaz etickou stránku výroby – svobodu zaměstnání, zákaz dětské práce, odpovídající odměnu a podobně. Více informací se dozvíte zde.  

Sehnat látky s certifikací GOTS je docela oříšek.

 

U pruženek nebo gum, které jsou nezbytnou součástí spodního prádla, je to téměř nemožné. Často jsou vyráběny jen v jednom designu, který se nám zrovna nehodí nebo má jen jeden rozměr. U podprsenek je třeba dbát na to, aby do sebe všechny materiály velikostně zapadaly – komponenty musí mít stejnou šířku jako ramínka, zapínání musí mít stejnou šířku jako obvodová guma. Vždy se snažíme zvolit ten nejkvalitnější dostupný materiál a stále hledáme nová řešení. 

 

Spodní prádlo PAON je vyráběno jak z materiálů s certifikací OEKOTEX-100 (především z bambusové viskózy), tak s GOTS certifikací. Nejvíce certifikovaných materiálů jsme použily u nejnovější NAT kolekce, která je téměř celá z biobavlny z Německa.

 

Původ látek, ze kterých lze spodní prádlo vyrábět, je různý. Pokud zadáte do Google vyhledávače „underwear materials manufacturer", s největší pravděpodobností naleznete něco s přízviskem „Made in China" nebo „Asian supplier". Tomu se v současnosti dá vyhnout jen těžko. Asie je největším výrobcem a dodavatelem materiálů. Abych pravdu řekla, je docela těžké najít v Česku firmu, která vyrábí látky nebo materiály vhodné pro spodní prádlo. Mám vždy radost, když narazím na firmu, která nemá nastavené minimální objednávací množství. To totiž obvykle bývá pro malou značku docela vysoké.

 

Pro Paon objednáváme biobavlnu z Německa, další látky z Itálie, ale také máme spoustu materiálů z Česka -  třeba lemovací gumičky, podprsenková zapínání a komponenty. Přibližně čtvrtinu látek a materiálů máme z Číny, což bychom rády do budoucna změnily. Nicméně, pokud máme volit mezi kvalitou a původem látky nebo materiálu, tak určitě volíme kvalitu. 

 

S materiály to v rámci spodní prádla není úplně jednoduché. Není to jako vyrábět tričko, u kterého stačí jeden materiál a nitě. U spodního prádla to může být i 5 a více materiálů. Snažíme se, aby každá naše kolekce byla propracovanější a aby byly materiály vybírány s pečlivostí a ohledem na zdraví našeho těla, měly etický původ a byly zároveň originální a krásné. 

 

#wecare 

 

 

 

- Ája

Webdesign FVstudio

Paon

BLOG

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení